Jaký byl můj rok 2013?

Holandsko a neuvěřitelný leden

Leden byl můj jednoznačně nejproduktivnější měsíc. Měl jsem před sebou poslední měsíc erasmu v Holandsku a zároveň jsem dělal několik důležitých zkoušek v Brně. Bylo to celkem šílené. Létal jsem linkou Brno-Eindhoven každý pátek ;) Nejintenzivnější letecký zážitek doposud. A až na jednu zkoušku jsem vše zvládl.
Když chci (a jsem pořádně namotivovaný) zvládnu cokoliv. Největší omezení si nesu ve vlastní hlavě.

Jaro v Brně

V polovině února jsem měl to štěstí na měsíc bydlet se skvělýma holkama na jednom brněnském bytě. Poznal jsem tak Báru Kebovou, která mě jako první výrazně ovlivnila svým postojem k vegetariánství, veganství, přírodní kosmetice. Bára si jde naprosto svou vlastní cestou. Jsem moc vděčný za naše krátké, a pro mě velmi inspirativní, spolužití.

Z pracovního hlediska jsem na jaře hodně stagnoval. Měl jsem časově a termínově velmi těšné zakázky a naučil jsem se, že takto to již nikdy více nechci. Zaslání specifikace a krátký telefonní hovor v pátek večer. A nejpozději do neděle odevzdat hotový výstup. Vždy nárazová zakázka, bez jakékoliv předchozí domluvy. Už nikdy více!

Problematické zkouškové

V červnu se mi moc nedařilo. Ani opakovaně jsem nesložil povinnou zkoušku a hrozil mi vyhazov ze školy. Hodně jsem o tom celé léto přemýšlel a nakonec jsem si, především po diskuzi začátkem září s Honzou Kvasničkou - kterému za to tímto ještě jednou děkuji, podal na poslední chvíli žádost o opakování. A tu mi schválili.
Hlavním motivem pro mě byla spolupráce na mé bakalářské práci s Janem Řezáčem, víte snad o v Brně lokálně dostupném větším profesionálovi na UX problematiku? Oči a plány byly tehdy velké. Jsem celkem zvědavý na výsledek. A hlavně se opravdu moc těším!

Tropické léto na jižní moravě

Léto proběhlo téměř celé ve znamení odpočinku a relaxace. Moc jsem toho neudělal. Ale zato jsme s Klárkou hodně cestovali a poznávali jeden druhého v nových situacích (ne nadarmo se říká, že člověka poznáte až v situacích mimo jeho komfortní zónu). Společně jsme hezky zvládli třeba přechod Západních tater.

Iniciace Nenásilné komunikace v ČR

Během července a srpna jsem se podílel na vzniku skupiny Nenásilné komunikace v Brně. Oči a plány jsme měli na začátku velké. Během podzimu jsme se celkem vyprofilovali a nyní je již zaměření a veřejnosti nabízené aktivity adekvátně nadesignovány.
Od podzimu běží uzavřená Practice Group, začátkem listopadu jsme pořádali Týden Nenásilné komunikace s Robertem Krzisnikem a Marjetou Novak (certifikovanými trenéry ze Slovinska). Aktuálně se pilně připravují další kurzy a workshopy.

Přelomový podzim ve znamení vzdělávání a osobního rozvoje

Nejzajímavější částí roku byl překvapivě nakonec podzim. Naučil jsem se a stále se učím vyjadřovat své pocity, potřeby, vděčnost ostatním a znovu jsem si připomněl a osvojil schopnost snít (jak zjevně triviální a zároveň klíčová schopnost!).

Brandingové kurzy, nenásilná komunikace, workshopy a setkání s novými lidmi – to vše jednotlivě i dohromady mi, troufám si říct, v hodně věcech změnilo mé dosavadní nahlížení na svět. Opět jsem si uvědomil, že čím víc vím, tím míň vím.
Strašně moc mi dal víkend Nenásilné komunikace, kde jsem si snad poprvé v životě pod vedením mohl vyzkoušet jak vlastně ve skutečnosti vypadá emaptie. A jak silné a osobozující je empatické poslouchání druhého. A to zde již vůbec nezmiňuji empatické napojení na sebe sama.

6 věcí, které jsem měl vědět už dávno

 1. Shut up and listen! - jednoznačně má největší letošní škola
 2. Nejsem zodpovědný za pocity druhých
 3. Souzení je jen nešťastným vyjádřením našich nenaplněných potřeb
 4. Je lepší se nějak rozhodnout než se nerozhodnout vůbec
 5. Vše je v pohybu. Změna probíhá neustále.
 6. Nikomu neraď! Dokud o to nejsi výslovně požádán.

Potkal jsem spoustu zajímavých lidí

Strašně moc mi daly osobní setkání a nová přátelství. Byla jich spousta. Měl jsem možnost se letos osobně poznat a alespoň kráce popovídat s Martinem Roëllem, Karlem Mindless Novotným, Máriem Roženským, Honzou Kvasničkou, Danielem Gamrotem, Petrem Svobodou nebo Marjetou Novak.

Profesní akce, kde jsme se mohli potkat:

A kde jsem letos odpočíval:

Co plánuji na rok 2014

 • Supervýkonný leden – letos toho plánuji totiž ještě více než loni ;)
 • Cestovat! Častěji a na dostatečně dlouhou dobu
 • Ještě více se sebevdělávat a rozvíjet
 • Bakalářškou práci
 • Konečně dokončit VŠ

A jak vypadal Váš rok 2013?

Věřím, že jsem tímto článkem inspiroval alespoň jednoho mého kamaráda k tomu, aby si také shrnul uplynulý rok. Bude určitě zajímavé to za rok znovu otevřít a přečíst a porovnat s realitou. Jdete do toho?